Jak investovat peníze: Průvodce pro začátečníky
Přemýšleli jste o investování peněz, ale nevíte, kde začít? Jelikož možností, jak investovat peníze je hodně, někdy se člověk může cítit ztracen. Před zahájením první investice byste měli zvážit několik věcí. Vydělat peníze obvykle trvá mnohem déle, než je ztratit při špatné investici.
Aby to nestalo i vám, rádi bychom vám v tomto článku dali několik tipů na úspěšný start. Než začnete investovat, zvažte následující kroky.
Stanovte si své cíle a připravte si plán
Investice by měly vždy vycházet z vašich potřeb. Na začátku kariéry všech investorů vždy existuje cíl. Čeho chcete dosáhnout svojí investicí? Správné investiční nástroje si můžete zvolit pouze tehdy, když znáte své cíle.
Cíle mohou být velmi odlišné a každý cíl má své opodstatnění. Ať už je to šetření na dům, na vzdělání nebo dovolenou. Nejdůležitější je, abyste věděli, kam chcete směřovat. Položte si následující otázky, které vám pomohou stanovit si váš investiční cíl:
- Čeho chcete svojí investicí dosáhnout?
- Kam chcete investovat?
- Na co si chcete našetřit?
- Kolik různých cílů máte?
- Jsou vaše cíle realistické?
Nastavte si investiční horizont
Je důležité vědět, jak dlouho chcete své peníze investovat. Vaše cíle jsou pro to rozhodující. Investiční horizont a investiční cíle navzájem souvisejí. Investiční horizont například pro zajištění důchodu může být 30 let, na dovolenou to může být pouze 12 měsíců.
Investiční horizont má významný vliv na výběr typu investice v závislosti na vašem cíli.
- Jak dlouho chcete investovat své peníze?
- Kdy by měly být peníze k dispozici?
- Jak dlouho se obejdete bez peněz?
Tip: Přečtete si inspirace a tipy, pokud chcete investovat do vlastního podnikání
Pozor na riziko
Zvažte všechna možná rizika. Pouze pokud se budete držet svého plánu, budete mít dlouhodobý úspěch v investování. Největšími nepřáteli investora je vlastní strach a přehnaná euforie. Čím méně budete emotivní, tím racionálnější budete. Síla spočívá v klidu, zejména při investování. Investujte bezpečněji a soustřeďte se na ochranu vašeho majetku.
- Budete schopni vyrovnat se s (částečnou) ztrátou kapitálu?
- Budete snášet cenové ztráty, aniž byste byli neklidní?
- Jak důležitý je pro vás stabilní výkon?
Splácení dluhů
Nemá smysl okamžitě chtít splácet úvěr, který vám stále běží 30 let. Takto byste nikdy nezačali investovat, protože byste pravděpodobně pouze spláceli úvěr několik následujících let.
Před investicí byste však měli vyplatit jiné drahé půjčky, které máte. Patří sem například dluhy na kreditních kartách nebo spotřební úvěry. V ideálním případě byste navíc neměli využívat povolené přečerpání účtu.
Tip: Než začnete investovat, ujistěte se, že nemáte žádné dluhy u věřitelů. Získáte tak více svobody a potřebného volného času na úspěšné investování peněz s čistou hlavou.
Určete si výši vašich úspor
Před investováním se ujistěte, že víte, kolik peněz můžete bez obav vložit do svých investičních cílů. Doporučujeme vám, porovnat si příjmy a výdaje a zjistit, kolik peněz máte každý měsíc k dispozici na investice.
Klidně si nastavte sumu úspor o něco nižší. Nejdůležitější je, abyste se nedostali do finančních potíží. Investice je obzvláště úspěšná z dlouhodobého hlediska. Mimochodem i malá částka se vyplatí. Už i s 500 Kč měsíčně si můžete naspořit na úctyhodné stáří. Čím dříve začnete, tím lépe.
Vytvořte si nouzovou rezervu
Neočekávané výdaje vás mohou kdykoli zasáhnout a dostat do finanční tísně. Rozbité domácí spotřebiče nebo opravy automobilů mohou rychle udělat díru v rozpočtu domácnosti. Abyste nemuseli likvidovat své investiční portfolio nečekanými výdaji, měli byste si vytvořit rezervu.
Začněte investovat, co nejdříve
Čím dříve začnete investovat, tím větší budete mít užitek ze složeného úroku. I když investujete pouze minimální částky měsíčně, časový faktor může výrazně zvýšit váš výnos. Začátek se téměř vždy vyplatí, zejména pro mladé lidi, i když mají k dispozici pouze malé množství financí.
Pokud se již sami necítíte velmi mladí, stále není pozdě začít investovat. Někteří objeví akciový trh pozdě a mohou se z nich stát obchodníci v důchodu.
Nikdy nevsázejte vše na jednu kartu
Dlouhodobý úspěch v investování závisí na vyvážené investiční strategii. Proto byste při investování nikdy neměli dát vše do jedné investice. Místo toho, abyste každý měsíc investovali 2 500 Kč do jedné akce, měli byste například investovat po 1 250 Kč do dvou různých fondů nebo akcií.
Tip: Neinvestujte pouze do akcií, ale i do nemovitostí, dluhopisů, drahých kovů, surovin nebo jiných alternativních investic. Můžete si tak sestavit portfolio podle svých osobních potřeb a vlastní toleranci vůči riziku.
Investice do nemovitostí
Velmi oblíbenými jsou investice do nemovitostí. Mnoho lidí si s oblibou místo placení nájmu splácí hypotéku na nemovitost - nejenže je to často vychází stejně jako kdyby platili nájem, ale navíc jim po vyplacení hypotéky daná nemovitost zůstane v jejich vlastnictví.
Tip: Na co myslet při koupi nemovitosti (nejen) jako investiční nemovitosti
Pro tip: Věděli jste o tom, že výběr správné hypotéky vám může pomoci při investování peněz?
Pozor na náklady
Bez ohledu na to, zda investujete online nebo offline, ve většině případů se při investování nevyhnete poplatkům. Před investováním, proto vždy věnujte pozornost poplatkům. Mnoho nabídek fondů obsahuje skryté náklady, jako například emisní příplatek, transakční poplatky, poplatky za úschovu či výkonnostní poplatky.
Rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli jsou někdy velké, proto se vždy o všech poplatcích informujte.
Existuje nespočet investičních nástrojů. Některé jsou vhodnější pro začátečníky, jiné by měly využívat pouze zkušení. Proto když začínáte s investováním, mějte na paměti naše tipy a poraďte se s někým, kdo už má zkušenosti a dosáhl pozitivních výsledků.