Vyřízení stavebního povolení

V prvním kroku jste se rozhodli, že chcete bydlet v domě a zvolili jste si tu nejlepší technologii stavby, která se Vám zalíbila. Poté proběhl nákup vhodného pozemku. Nyní nastává doba, kdy budete finalizovat Vaše rozhodnutí - tedy vybírat projekt domu, zhodnotíte vhodná kritéria pro výstavbu a dojde k tomu nejdůležitějšímu - udělení stavebního povolení.

Napojení na sítě

Jedna z prvních věcí, kterou budete u domu řešit, je jeho vhodné napojení na sítě technické infrastruktury a komunikace. V prvních krocích proto budete společně ověřovat, jak bude napojení na pozemek nejjednodušší a žádat příslušné správce sítí a komunikace o jejich povolení. 

TIP: Možnosti napojení na sítě si zjistěte ještě před samotnou koupí pozemku. Je důležité jistě vědět, že správci příslušných sítí povolení pro Váš pozemek poskytnou.

Zasazení stavby do pozemku

Zákony jasně určují hranici, jak daleko od sousedního pozemku může nová stavba vyrůst. Ideální rozestupy mezi jednotlivými domy jsou určeny na 7 metrů, ve stísněných podmínkách se to může dostat až na polovinu.

Garáž

U rodinných domů se očekává, že zde bude vyhrazeno parkování pro jedno auto. Pokud si ihned nebudete stavět garáž, je nutné si na pozemku prostor pro parkování vymezit.

Projekt domu

Hotový typový projektnabídku všech domů naleznete přehledně seřazenou v katalogu RD. Postačí si jenom vybrat ten pravý! Díky našemu individuálnímu přístupu jsme připraveni návrh domu poupravit dle Vašich nejtajnějších přání.

Rozšířené jsou i individuální projekty na míru, kde Vaše představy zakreslí projektant a dům je vystavěn dle Vašeho osobního vkusu.

Připravte se a na úřad běžte jenom jednou!

Finální a nejdůležitější fází tohoto plánování je zajištění potřebného stavebního povolení. O to požádáte s hotovým projektem domu. K vysněnému cíli povede cesta přes celou řadu institucí, jejichž povolení budete potřebovat. Příslušný seznam naleznete na každém stavebním úřadě.

U domů s rozlohou do 150 m2 provedete ohlášení stavby osobně na stavebním úřadě. K tomu potřebujete následující dokumenty:

  • projektovou dokumentace stavby
  • doklady o vlastnictví pozemku
  • souhlasy kompetentních veřejnoprávních orgánů a správců sítí
  • souhlasy všech dalších účastníků řízení - především se jedná o sousedy a souhlas obce

Do 40 dnů je stavební úřad povinen vydat rozhodnutí o povolení stavby. Jestliže Vaše žádost není kompletní, do 30-ti naleznete ve schránce vyrozumění o doplnění žádosti. Jestli uběhlo 40 dnů bez reakce, můžete začít stavět.

U větších staveb je rozdíl v tom, že ohlášení probíhá obdobně, ale jednotlivé účastníky řízení oslovuje stavební úřad sám.

 

Zadařilo se Vám tuto namáhavou část dovést ke zdárnému konci? V tom případě Vás čeká zahájení samotné stavby. Dřív, než-li položíte první stavební kameny Vašeho domu, stručně si přiblížíme financování stavby, a to v následující kapitole. 

Kontakty

Dělnická 209,
434 01 Most