Zahrádka jako z pohádky

Když jste si vybírali dům, měli jste před sebou nákres, kde projekt seděl na krásně střiženém trávníku a obklopovala jej přirozená zeleň. Nyní skončila stavba a okolí domu čeká na založení nové zahrady. Jak na to?

Zavolejte zkušeného zahradního architekta

Jeho práce začne už mnohem dřív. Ve vytyčeném prostoru přesně zakreslí budoucí podobu zahrady a jakmile je stavba dokončena, pustí se s partou odborníku do toho. Již v následujícím roce se můžete těšit na vzrostlou zeleň. Tato jednoduchá cesta má i nedostatky. Také se o ni musíte postarat. A pokud na to nemáte čas, počítejte s investicí do zahradnických služeb natrvalo.

Svépomocí

Opustili jste zázemí bytu, ve kterém na pěstování nebyl dostatek místa a nyní máte kus zeleného plochy, jež můžete obhospodařit dle libosti. Tato fantazie obvykle končí drahým výletem do nejbližšího zahradnictví, kde si zakoupíte vše, aniž byste naplánovali nějaký koncept. I u ní se Vám vyplatí mít jasnou představu, co zde chcete a kam to ustavíte -  zahradní domek, prostor pro hry, jezírko, skleník, altánek nebo gril. Nad vším přemýšlejte v předstihu.

TIP: Do prací na zahradě se nepouštějte dřív, než definitivně skončí stavba.

Zahrada jako hobby

Milujete zeleň a je to jeden z důvodů, proč jste se přiklonili k životu v domě? Najděte si inspiraci a styl, který bude sedět k Vašemu domu a osobnosti, popadněte kus papíru a plánujte, kreslete. A to i v případě, že ještě pro letošek neosázíte všechny kouty pozemku. Teprve poté je vhodné naplánovat návštěvu obchodu.

Prvotně se pusťte se do cestiček a chodníčků. Ty přesně určí, kudy se bude prostorem procházet. Pokud máte v pozemku svah, je vhodným místem pro skalku. Tu osázejte trvalkovým nebo okrasným porostem, drobnějšími jehličnany i popínavkami. V zahradě neopomeňte na vzrostlé stromy, ideálně ovocnany. Je na Vás, zda si je pořídíte, nebo sami vypěstujete. Založte si i menší záhony pro pěstování prvních bylinekzeleniny.

Zahrada s minimální péčí

Nemáte dostatek času, ani chuť do zahrady investovat peníze a spoustu volného času? Zeleň k rodinnému domu patří, proto se přikloňte k přirozenější variantě. Ta spočívá v jednotném osázení odolnými jehličnany a keři, které vytvoří zeleň bez nutnosti péče. Chcete-li, aby i Vám občas prostor pookřál kvítkem, výbornou volbou jsou trvalkové záhony a skalky, plné květů, jež Vás každoročně nadchnou. Dobře založená divoká zahrada nebude vyžadovat mnoho starostí, přesto bude úchvatnou podívanou pro oči.

Pár tipů na závěr:

  • Při výsadbě se vyhněte jedovatým rostlinám a keřům, především pro bezpečnost malých dětí.
  • Pořiďte si speciálně šlechtěné, sloupovité ovocnany, jež nerostou do výšky, snadno je očešete a ze zásob plnohodnotně zajistíte celou rodinu.
  • Ani v zahradě nezapomeňte na osvětlení, výborným tipem jsou solární lampy, které Vás vždy bezpečně dovedou k cíli.
  • Na krásný trávník si počkáte až dva roky, proto jej pilně několikrát dosejte a přihnojte.
  • U zakoupených sazenic vždy podrobně nastudujte, jakou vyžadují péči a na jaké stanoviště je umístit.
  • Oplocení je důležité pro podtržení Vašeho soukromí, ovšem s jeho robustností to nepřehánějte.

Zahrada a zeleň k domu jednoznačně patří. Nemusíte být rozený nadšenec, aby kolem domu vznikl opravu hezký kout přírody. V počátku se může stát, že toho budete chtít vyzkoušet až příliš. Budujte zahradu systematicky, dle předem navrženého plánku a za pár let rozhodně nebudete litovat.

Kontakty

Dělnická 209,
434 01 Most